Jaki ETF wybrać?

Inwestowanie w zagraniczne fundusze ETF

Z powodu popularności inwestycji w ETF można zastanawiać się, czy fundusze pasywne zapewniają atrakcyjne stopy zwrotu.

Zwróć uwagę na cenę iShares Russell 2000 ETF w styczniu 2002 roku – 11 342 USD. Następnie zauważ, że w styczniu 2012 roku wynosiła 19 082 USD. Styczeń 2022 przyniósł cenę 61 075 USD.

W takim razie inwestowanie ten popularny ETF pozwoliłoby ci na znaczący zarobek i powiększenie ilości posiadanych środków.

Czy ETF to klasa aktywów?

Nic bardziej mylnego! Samych rodzajów ETF jest bardzo dużo. Mogą być to ETF na akcje, surowce, metale szlachetne lub inne. ETF różnią się od siebie w zależności od kraju i rynku. Są one jednak jedynie narzędziem, dzięki któremu możesz zakupić setki spółek kilkunastu krajów świata.

Jak możesz rozpocząć inwestowanie w ETF? Co jest ci potrzebne?

Symbol przykładowego ETF.

Zacznij od założenia rachunku maklerskiego, tak jakbyś chciał handlować akcjami na giełdzie. Niektórzy uważają, że handel jednostkami ETF jest bardzo podobny do obrotu akcjami ze względu na to, że w zasadzie wystarczy mieć założony rachunek maklerski. Zastanów się dobrze przed wyborem właściwego maklera lub brokera, ponieważ ich oferta różni się od siebie. Europejskie giełdy mogą oferować kilkaset funduszy, natomiast giełdy USA udostępniają tysiące ETF. Zainteresowany? W takim razie rozważ założenie kolejnego rachunku inwestycyjnego o nowych możliwościach.

Inwestowanie w ETF – jak to działa?

Inwestując w ETF, wybierasz fundusz, który można powiedzieć, że odzwierciedla stan jednej z giełd. Założenie konta maklerskiego na międzynarodowej platformie transakcyjnej pozwala uzyskać dostęp do wielu tysięcy funduszy ETF. Przykładowo, czy wiesz, że na amerykańskiej giełdzie notowanych może być nawet ponad dwa tysiące ETF na złoto, srebro, rynki, technologię lub różne firmy?

Inwestowanie w ETF na surowce i kruszce.

Lokowanie pieniędzy w ETF na surowce i metale jest jak najbardziej możliwe. Możesz przykładowo zainwestować w spółki przetwarzające złoża. Przykładem może być notowany na giełdzie w Nowym Jorku fundusz USO, który opiera się o cenę miesięcznych kontraktów terminowych. Fundusze ETF na ropę są w oparte o wartość USD. Z tego względu powinieneś zainteresować się kursem cen dolara amerykańskiego.

Jeśli chodzi o metale szlachetne, to ETF jest alternatywą dla zakupu fizycznej postaci kruszcu. Wartość funduszu zmienia się wraz ze zmianą kursu wybranego metalu. Zysk osiąga się podobnie, jak z fizyczną reprezentacją, a więc momencie, gdy wzrasta cena szlachetnego kruszcu.

Jakie kroki podjąć przed zainwestowaniem w ETF?

BOSSA opisuje ETF

Opis ETF na stronie BOSSA
Źródło: bossa.pl/edukacja/rynek-i-inwestycje/instrumenty-finansowe/etf-y

Czy jesteś osobą początkującą? W takim razie zacznij od kursów, czytania książek oraz zgłębiania wiedzy na temat inwestowania giełdowego. Możesz posłużyć się także symulatorem giełdowym. Dzięki temu w praktyce dowiesz się, jak opanowałeś podstawy teoretyczne, a przy tym nie będziesz musiał mierzyć się z ryzykiem utraty prawdziwych środków.

Gdy wejdziesz na prawdziwy rynek, zacznij od zakupu niewielkiej ilości ETF. Wybierz płynną giełdę oraz pewne fundusze o stosunkowo długiej historii.

Budowa portfela inwestycyjnego może przebiegać na kilka różnych sposobów. Zdaniem niektórych warto łączyć ETF na akcje, złoto, srebro i inne kruszce oraz na przykład na rynki wschodzące.

Jakie opłaty są związane z transakcjami na ETF?

Inwestując w ETF, musisz liczyć się z wystąpieniem pewnych opłat. Mogą być to: prowizja brokera i roczna opłata. Dodatkowo musisz liczyć się z opodatkowaniem funduszy.

  • Jeśli twój ETF zostanie sprzedany z zyskiem, to musisz zapłacić podatek od zysku.
  • Jeśli dywidendy wypłacane są poprzez ETF, pojawia się podatek do uzyskanych dywidend.

Ile możesz zarobić, inwestując w ETF?

To w dużej mierze zależy od rodzaju inwestycji, jakie postanowiłeś zakupić.

  • W przypadku ETF na akcje z wysoką dywidendą zysk będzie oparty o gotówkę z zyskami kapitałowymi.
  • W przypadku ETF na obligacje zyskiem będą dochody z odsetek.
  • ETF na nieruchomości będzie przynosił dochody z czynszów.

Z wyżej wymienionych powodów trudno jest odpowiedzieć na pytanie o to, ile można zarobić na ETF. Tak naprawdę zależy to także od długości inwestycji.

Czy inwestowanie w ETF jest bezpieczne?

Tak jak w przypadku innych instrumentów finansowych notowanych na giełdzie, ETF zalicza wzrosty i spadki. Jeżeli inwestor zdecyduje się sprzedać wybrane fundusze w niewłaściwym momencie, to musi liczyć się z poniesieniem straty środków pieniężnych.

Niektórzy z inwestorów traktują ETF jako długofalowy sposób na lokowanie pieniędzy, odkładając na przykład na emeryturę. Inwestycje w ETF nie są zbyt skomplikowane, ich koszty są niewielkie i notowane są podobnie jak akcje. Inwestor może traktować je jako możliwość zdywersyfikowania portfela inwestycyjnego. Kupując fundusze wielu spółek, możesz zabezpieczyć portfel inwestycyjny przed spadkami wartości niektórych firm.

Zalety ETF.

Ponieważ ETF są funduszami indeksowanymi, mają one niższe koszty oraz są mniej złożone od tradycyjnych funduszy pod względem budowy i możliwości zarządzania.

Ryzyko inwestycyjne jest ściśle powiązane z liczbą instrumentów przechowywanych w portfelu inwestycyjnym. Jednak wraz ze wzrostem ryzyka, wzrasta także możliwa stopa zwrotu. Wynika z tego fakt, że należy znaleźć optymalne rozwiązanie związane z ilością zgromadzonych instrumentów.

Ponieważ ETF zwykło się traktować jako sposób na inwestowanie dla ogółu społeczeństwa, to fundusze te zostały objęte ochroną prawną. Z tego powodu są uważane za bezpieczną przystań dla wielu początkujących inwestorów.

Kliknij by ocenić artykuł.
[Total: 0 Average: 0]