Pytanie jak można zainwestować w akcje firm?

Jak zacząć inwestowanie w akcje firm? Poradnik początkującego.

Osoby chcące zainwestować swój kapitał często zadają sobie pytania;

 • Czy warto zainwestować w akcje?
 • Jaką firmę powinienem wybrać?
 • Jaka strategia giełdowa będzie najodpowiedniejsza?
 • Jak stworzyć właściwy portfel inwestycyjny?

Początkujący inwestorzy często mają wiele wątpliwości, a zagłębianie się w fascynujący świat handlu sprawia, że ciągle przybywa nowych niejasności.

Symbol akcji spółki giełdowej.

Od lat można spotkać się z przekonaniem, że inwestowanie w akcje metodą długoterminową może być idealnym sposobem na powiększenie majątku. Jeżeli chciałbyś sprawdzić ile w tym prawdy, zapoznaj się z naszym poradnikiem. Nauczysz się z niego, jak można rozpocząć przygodę z inwestycjami na giełdzie.

Czym są akcje giełdowe? Co to są papiery wartościowe?

Te dwa pojęcia są ze sobą ściśle powiązane, ponieważ akcje są tak naprawdę papierami wartościowymi uprawniającymi do bycia współwłaścicielem spółki. Wszystko jednak zależy od ich charakteru i liczby. Odpowiednia ilość akcji może uprawniać cię do głosowania w sprawach firmowych lub do pozyskiwania profitów wynikających z tytułu ich posiadania.

Inwestor giełdowy przygotowujący się do pracy.

Ilością akcji możesz zarządzać przy pomocy transakcji takich jak kupno czy sprzedaż. Szczególną możliwością zarobku jest ich zakup, gdy mają one niską wartość, a sprzedaż w momencie uzyskania wzrostu ceny. Dzięki posiadaniu papierów wartościowych możesz stać się współwłaścicielem wybranej firmy.

Jak działa giełda papierów wartościowych?

Przed rozpoczęciem inwestycji zapoznaj się z działaniem giełdy.

Jeśli chcielibyśmy w prosty sposób powiedzieć, czym dokładnie jest giełda, to możemy określić ją jako rynek akcji firm. Można na niej znaleźć wspomniane firmy, fundusze i osoby fizyczne handlujące akcjami. Do handlu na giełdzie papierów wartościowych dopuszczone są obligacje, certyfikaty inwestycyjne i kontrakty terminowe. Jeśli pojawia się sprzedający swoje akcje za pewną kwotę, to zdecydowany kupujący może ją zapłacić i stać się nowym ich posiadaczem.

Każdy chętny na rozpoczęcie przygody z giełdą może skorzystać z opcji dostępu online. Należy jednak być pełnoletnim, mieć konto maklerskie oraz kapitał. Posiadanie rachunku giełdowego uprawnia do handlu akcjami notowanych na giełdzie spółek, kupna i sprzedaży papierów wartościowych i instrumentów finansowych.

Konto maklerskie jest niezbędne do rozpoczęcia inwestowania.

Jak zacząć przygodę z kupnem i sprzedażą akcji?

SAXO BANK pozwala na handel akcjami

SAXO BANK jako przykład instytucji umożliwiającej handel akcjami.
Źródło: https://www.home.saxo/pl-pl/products/stocks

W teorii rozpoczęcie handlu na giełdzie będzie wiązać się z posiadaniem konta maklerskiego, oferowanego przez wiele banków. Nie obejdzie się jednak bez wiedzy, cierpliwości i opanowania. Handel akcjami musi wiązać się z zachowaniem trzeźwego umysłu i trzymaniem nerwów na wodzy. Już wielokrotnie ulegając presji tłumu lub nieracjonalnym impulsom inwestorzy tracili swoje środki. Zauważ, że inwestując na giełdzie, powinieneś zaufać sobie i zdać sobie sprawę, że:

niekonwencjonalne działania mogą przynieść najlepsze rezultaty.

Dlaczego warto inwestować w akcje? Poznaj zalety.

Możesz dużo zarobić.

To chyba najważniejszy powód interesowania się giełdą i akcjami. Istnieje kilka możliwości pomnożenia swoich pieniędzy dzięki inwestowaniu w akcje.

 • Możesz na przykład spekulować krótkoterminowo, reagując na informacje rynkowe. Często zdarza się, że po zakupie akcji ich wartość szybko wzrasta.
 • Możesz także inwestować długoterminowo. Tutaj sprawdza się strategia „Kup i zapomnij”. Jeżeli trafnie wybrałeś ugruntowaną na rynku spółkę, to po kilku latach będziesz mógł cieszyć się sporym zyskiem ze sprzedanych aktywów.
 • Następną formą zarobku na akcjach jest wypłacana dywidenda. Jest to po prostu dzielenie się zyskiem przez firmy z ich akcjonariuszami.

Masz dostęp do dużej płynność na rynku.

Kolejną zaletą inwestowania w akcje spółek giełdowych jest możliwość dopasowania do godzin funkcjonowania giełdy. W zasadzie zakup lub sprzedaż akcji może odbyć się niemal natychmiastowo. Dla przykładu, jeśli zainwestowałeś w złoto, obligacje, a nawet w sztukę, to płynność jest na dużo niższym poziomie. To sprawia, że pozyskanie pieniędzy ze sprzedaży może rozłożyć się na miesiące oczekiwania.

Możesz inwestować dzięki dostępności i dużemu wyborowi akcji. Giełda jest dostępna dla wielu inwestorów i branż.

Nawet mały budżet pozwala ci inwestować w różne rodzaje spółek.

To sprzyja dywersyfikacji, a także daje możliwość dopasowania do siebie różnych strategii.

Wrażenia.

To dość kontrowersyjny podpunkt, ponieważ silne emocje towarzyszące inwestowaniu mogą prowadzić do uzależnienia. Silny stres, euforia, napięcie, radość potrafią być z inwestorem na każdym kroku. Takich wrażeń nie zapewnią ci inwestycje w kruszce, ani też w obligacje. Wielu inwestorów uważa, że droga inwestowania potrafi być przyjemniejsza niż sprzedaż i końcowe osiągnięcie oczekiwanego zysku.

Wady inwestowania w akcje. Jakie towarzyszy im ryzyko?

Możesz utracić swój kapitał.

Jak zapewne wiesz, ryzyko jest nieodłączną częścią inwestycji. Dotyczy to także inwestowania w akcje, na których wycenę wpływają różne czynniki, na przykład oddziaływania gospodarcze, polityczne i psychologiczne. Przykładowo błąd w interpretacji wypowiedzi prezesa spółki może zaważyć na cenie nawet o sporą liczbę procent.  Powinieneś zdawać sobie sprawę z ponoszenia tego ryzyka. 

Możesz nie odzyskać zainwestowanego kapitału.

Podczas zakupu złota lub obligacji możesz być pewien zwrotu z inwestycji. W przypadku akcji nie masz żadnej pewności co do zysku.

Zanim zainwestujesz w akcje, pomyśl, czy jesteś gotowy na ryzyko?
Z powodu ciągłej zmienności rynku wartość twoich akcji może spaść prawie do zera. W takim przypadku będziesz musiał liczyć się z utratą zainwestowanej kwoty.

Możesz uzależnić się od handlu na giełdzie.

Silne emocje towarzyszące inwestowaniu mogą spowodować uszczerbek na zdrowiu niejednej osoby. Ludzie podatni na ich wpływ mogą od nich uzależnić podobnie jak od hazardu, a następnie stracić rozsądek, zaciągać kredyty i narażać siebie oraz bliskich na coraz większe straty.

Zalety
 • Zarobek
 • Płynność
 • Emocje
Wady
 • Ryzyko
 • Brak pewności
 • Uzależnienie
Kliknij by ocenić artykuł.
[Total: 1 Average: 5]