Inwestor chcący zainwestować w akcje.

Jak zacząć inwestowanie w akcje firm? Wady i zalety.

Jeśli zastanawiasz się, jak i gdzie możesz kupić akcje różnych krajów świata, to koniecznie sprawdź nasze pomysły i wskazówki.

Jednak zanim zaczniesz inwestować, sprawdź ryzyko strat!

Gdy chcesz i masz odpowiednie środki, to z pomocą pośredników możesz stać się współwłaścicielem światowych firm, takich jak Apple, Facebook lub Microsoft. Załóżmy jednak, że chciałbyś stać się właścicielem akcji firmy Tesla. Z pomocą maklerów i brokerów możesz za stosunkowo niewielką kwotę zakupić wybrane przez siebie akcje, nie kiedy nie martwiąc się nawet o wysokość prowizji. Okazuje się, że niektóre z instytucji zrezygnowały z jej pobierania.

Logo firmy Apple.

Apple to firma zajmująca się technologiami informatycznymi. Jej siedziba znajduje się w Kalifornii. Projektuje oraz produkuje komputery i oprogramowanie.

Logo Facebook.

Kalifornijska firma Meta została założona w 2004 roku. Należy do tzw. wielkiej piątki przedsiębiorstw informatycznych.

Laptop z zainstalowanym systemem Windows.

Microsoft – Amerykańskie przedsiębiorstwo znane z produktów takich jak: Microsoft Windows, Microsoft Office oraz Xbox. Siedziba firmy znajduje się w Redmont.

Jeśli zastanawiasz się nad opłacalnością takiego rozwiązania, to zobacz, jak wygląda kurs cen akcji firmy Microsoft.

Uproszczony kurs cen akcji firmy Microsoft.

Twój zysk mógłby wynosić ponad 200%, a nawet więcej, co dałoby doskonały wynik. Jeśli szukasz możliwości dla siebie, to inwestowanie w akcje może być jedną z ciekawszych propozycji. Oczywiście, musisz liczyć się z pewnym ryzykiem. Możesz na przykład zainwestować w nieodpowiednie spółki, możesz trafić na krach giełdowy lub inne niesprzyjające okoliczności. Jednakże trafione inwestycje pozwolą ci otrzymać spory zysk, przykładowo kurs wartości akcji firmy Tesla, wzrósł dziesięciokrotnie w ciągu dwóch lat.

Z pewnością, jeśli spodobała ci się taka możliwość inwestowania, zastanawiasz się jakimi spółkami warto się zainteresować. Być może właśnie teraz jest właściwy moment na zakup akcji? Niektóre z firm muszą nadrobić straty powstałe w wyniku pandemii koronawirusa, a inne znajdują się w fazie dynamicznego rozwoju.

Ceny na giełdzie są niezwykle zmienne.

W co w takim razie najlepiej jest zainwestować?

Na stronie GPW można zapoznać się z cenami akcji firm.

GPW i ceny akcji różnych firm.
Źródło: www.gpw.pl

Musisz postawić przed sobą pytanie, czy jesteś skłonny do ryzyka i wolisz inwestować w dynamicznie rozwijające się spółki typu „growth”, czy może w stabilne „value”? Wydaje się, że początkujący inwestorzy powinni zainteresować się akcjami spółek dywidendowych. Takie wypłacane z pewną regularnością dywidendy dla wielu wkraczających na rynek inwestorów mogą stać się dobrym źródłem pasywnego dochodu.

Zalety i wady inwestowania w akcje.

Obserwowanie cen akcji.

Inwestowanie w na giełdzie może nieść za sobą ogromne korzyści. Zdaniem niektórych osób jest jedną z ciekawszych form pomnażania pieniędzy. Dzieje się tak w szczególnie teraz, gdy inflacja powoduje znaczny spadek wartości pieniądza. W związku z tym naturalnym odruchem inwestorów staje się ochrona zgromadzonych oszczędności przed skutkami inflacji.

Czy w związku z tym jest to idealny sposób na przechowywanie i pomnażanie pieniędzy? Niestety nie, gdyż jak można odnaleźć w artykułach pisanych przez specjalistów, giełda nierozerwalnie łączy się z ryzykiem. Na domiar złego inwestycje giełdowe są w stanie przysporzyć wielu trudności nie tylko osobom początkującym.

Z tych powodów decyzja o wejściu w świat giełdy powinna być podjęta w sposób świadomy i przemyślany.

Dlaczego warto zainteresować się akcjami?

Akcje mogą przynieść spory zysk.

Z pewnością wiele osób zainteresowanych giełdą powie, że widzą w niej szansę na powiększenie swojego kapitału. Trudno odmówić im słuszności, szczególnie podczas panującej giełdowej hossy. Dobrze wybrana spółka o szerokich perspektywach, której kurs może za chwilę wystrzelić w górę, może pozwolić ci na ponadprzeciętny zarobek. Jeżeli sprzedasz w odpowiednim momencie swoje papiery wartościowe, to twój zysk może wynieść kilkaset procent. Ponieważ giełda jest płynnym rynkiem, to sprzedaż akcji raczej nie powinna być dla ciebie wyzwaniem.

Czy handel akcjami to jedyna droga do wzbogacenia się na giełdzie? Zdecydowanie nie, ponieważ twoje akcje mogą stać się źródłem zysku z wypłacanych dywidend. Wysokość dywidendy zależy od sukcesów firmy. Długoterminowe ulokowanie kapitału w danej spółce i czerpanie dochodu na podstawie zysków firmy może być świetnym źródłem pasywnego zarobku na giełdzie. Szczególnie gdy dana spółka określa się jako dywidendowa, co znaczy, że jej funkcjonowanie zostało oparte o regularnie wypłacane dywidendy.

A może jednak odpuść sobie akcje?

Wady inwestowania w akcje.

Niestety inwestowanie na giełdzie to także ogromne ryzyko złego ulokowania kapitału, a przez to poniesienia bolesnych strat. Co więcej, zmiany cen nie zawsze są związane z decyzjami danej spółki, niekiedy winna jest także koniunktura gospodarcza.

Przypuśćmy, że dałeś ponieść się emocjom i zainwestowałeś w spółkę, która cechuje się dużymi wahaniami cen. Co prawda nie jest to jeszcze powód do paniki, jednak powinno być dla ciebie sygnałem, że nie jesteś opanowany. Co, jeśli wartość twoich spółek zacznie drastycznie spadać? Czy poradzisz sobie ze związanym z tym stresem? Pod wpływem nadmiaru emocji jesteś narażony na podjęcie lekkomyślnych decyzji. Nie pozwól, by emocje przysłoniły ci racjonalne podejście do inwestowania.

Niestety giełda chyba nigdy nie będzie źródłem regularnego i stałego zysku. Jeśli bardzo zależy ci na stabilności dochodu, powinieneś raczej rozważyć lokatę. Co więcej, zyski na giełdzie są obłożone podatkiem od dochodów kapitałowych, zwanym w niektórych kręgach jako podatek Belki.

Co, jeśli nadal chcesz inwestować na giełdzie?

Zastanów się dobrze przed wyborem akcji. Czy jest to opłacalne właśnie w tym momencie? Może warto zaczekać na właściwą chwilę? Pospiech to zły doradca. Wstrzymaj się, aż twoje emocje opadną, przeczytaj dostępne źródła wiedzy, skonsultuj się z kimś doświadczonym. Do inwestowania w akcje giełdowe podejdź racjonalnie.

Pamiętaj, że powszechnie udzielaną radą jest:
Nigdy nie inwestuj więcej, niż jesteś w stanie stracić”.

Kliknij by ocenić artykuł.
[Total: 0 Average: 0]