Spis treści
Obligacje skarbowe można zakupić nie tylko osobiście w oddziałach bankowych, ale również i przez telefon. Aby otrzymać na konto kwotę równą wartości obligacji wraz z dodatkowymi odsetkami, musisz odczekać określoną ilość czasu. Może być to przykładowo czas 3 miesięcy lub dłużej, liczony od dnia zakupu. Odbiór należnej kwoty odbywa się poprzez Rachunek Rejestrowy.
Jaki zysk można odnieść, inwestując w obligacje skarbowe?
To zależy od okresu, np. dla obligacji krótkoterminowych zysk będzie minimalny, albo nawet całkowicie zniwelowany przez inflację. Natomiast lokowanie pieniędzy na dłuższy czas sprawia, że warto zaznajomić się z możliwością inwestycji w obligacje indeksowane inflacją. Takie papiery wartościowe mogą zapewnić ci zysk nawet w przypadku, gdy wartość twoich oszczędności zacznie spadać, a co więcej wciąż dostarczać pewną sumę zysku.
Przykładowo obligacje mogą być dostępne na następujące okresy:
- 3-miesięczne
- 2-letnie
- 3-letnie
- 4-letnie
- 6-letnie
- 10-letnie
- 12-letnie
Co to są obligacje firmowe/korporacyjne? Jakie jest ryzyko i jak możesz je kupić?
Jaki zysk możesz osiągnąć, inwestując w obligacje firmowe? Nawet 6% może być doskonałym wynikiem. Wiele zależy od sposobu inwestowania. Możesz położyć nacisk na jednej serii obligacji lub też na dywersyfikację portfela obligacyjnego. Oba sposoby mają swoje zalety i od ciebie zależy czy chcesz osiągnąć maksymalny zysk, czy może ograniczyć ryzyko. Podobnie jest z wyborem emitentów, liderzy są pewniejsi, jednak małe spółki mogą kosztem bezpieczeństwa zapewnić lepszą rentowność.
Z pewność będziesz zastanawiać się, gdzie kupić obligacje firmowe? Czytając dostępne źródła, możesz dowiedzieć się, że obligacje korporacyjne możesz nabyć w czasie emisji dla oferty publicznej lub prywatnej.

Ministerstwo Finansów emituje obligacje skarbowe.
Źródło: www.obligacjeskarbowe.pl
Jeśli chodzi o emisję publiczną, to będzie ona propagowana za pomocą kampanii marketingowych na różnych portalach dotyczących finansów. Do tego celu używane będą prospekty emisyjne albo memorandum informacyjne.
W przypadku prywatnej oferty obligacji będzie ona kierowana ku konkretnym odbiorcom, a informacja o niej zostaje wyemitowana do ograniczonej liczby inwestorów. Domy maklerskie specjalizujące się w przeprowadzaniu takich ofert dysponują bazami potencjalnych inwestorów. Jeśli chcesz brać udział w prywatnej ofercie obligacji, powinieneś postarać się o rejestrację do tego rodzaju spisu.
Najpopularniejszym miejscem do zakupu obligacji jest rynek wtórny, gdzie można znaleźć wiele serii obligacji dla inwestorów indywidualnych. Posiadanie rachunku maklerskiego sprawia, że możesz zainwestować w obligacje firm, samorządów albo banków. Niestety ostatnie czasy naznaczone pandemią i konfliktem na wschodzie Europy wiążą się z koniecznością ponoszenia ryzyka. Emitent, który utracił swoją płynność, nie będzie w stanie wywiązywać się ze swoich zobowiązań, toteż może on postawić cię w obliczu ogromnej straty.
Czy warto inwestować w obligacje? To zależy.
Taka forma inwestowania z pewnością nie jest dla każdego. Jedni chcą osiągnąć szybki zysk, a drudzy wolą bardziej pewne i bezpieczne sposoby pomnażania środków. Weźmy jednak pod uwagę, że nie ma chyba idealnego sposobu na wzbogacenie się, a każdy człowiek musi odnaleźć własną drogę do realizacji zamierzonych celów.
Jakie zalety zazwyczaj cenią sobie zwolennicy obligacji?
Osoby patrzące przychylnie na obligacje podkreślają łatwość ich zakupu. Tutaj w przeciwieństwie do zarabiania na giełdzie nie trzeba wybierać maklera, by móc korzystać z jego usług. Nie ma konieczności bycia specjalistą z dziedziny rynków. Ryzyko ponoszone przy inwestowaniu w obligacje nie jest wysokie, szczególnie gdy organem emitującym jest państwo. Wynika to z faktu, że bankructwo państwa jest raczej mało prawdopodobne (jednak nie jest niemożliwe). Emitent obligacji podaje oprocentowanie, dlatego łatwiej jest przewidzieć odniesiony w przyszłości zysk.
Co na temat obligacji mogą sądzić sceptycy?
Zdaniem niektórych inwestorów wadą obligacji jest możliwy niski zarobek. Z tego powodu wybierają oni bardziej ryzykowne sposoby na pomnożenie pieniędzy. Przykładowo może to być inwestowanie w spółki giełdowe. Inną wadą podawaną przez sceptyków jest problem z wcześniejszym wycofaniem się z obligacji. Na giełdzie łatwiej jest znaleźć kupca na sprzedawane akcje. Co więcej, w przypadku zamrożenia pieniędzy na kilka lat, nie można korzystać z nich do innych celów. Niestety, pieniądze nie znajdują się wtedy w obrocie i z tego powodu inwestorzy omijają szanse na zyskowne transakcje.
Czy powinieneś zainteresować się tematyką obligacji?
Z pewnością tak! Warto widzieć o istnieniu takiej formy oszczędzania lub ochrony kapitału przed inflacją. Przydatną wiedzą jest pewnością rozumienie sposobu, w jaki działa inwestowanie w obligacje.
Jeżeli należysz do osób, które przekładają bezpieczeństwo nad wysokość zysku, to oferta obligacji może być skierowana właśnie do ciebie. Podobnie, gdy twoja wiedza rynkowa jest niewielka, a jednak chciałbyś wejść w świat finansów.
W przypadku, gdy już nauczysz się więcej o inwestowaniu, rozsądniejszą możliwością wydaje się wejście na giełdę, by uzyskać większą stopę zwrotu.
Czy w takim razie obligacje należy pozostawić do dyspozycji osobom początkującym? Niekoniecznie, bo zaawansowani inwestorzy także mogą z nich korzystać i traktować je jako element zdywersyfikowanego portfela inwestycyjnego.