Inwestor chcący zakupić obligacje.

Obligacje – ryzyko, gdzie kupić? Czy warto inwestować?

Obligacje skarbowe można zakupić nie tylko osobiście w oddziałach bankowych, ale również i przez telefon. Aby otrzymać na konto kwotę równą wartości obligacji wraz z dodatkowymi odsetkami, musisz odczekać określoną ilość czasu. Może być to przykładowo czas 3 miesięcy lub dłużej, liczony od dnia zakupu. Odbiór należnej kwoty odbywa się poprzez Rachunek Rejestrowy.

Jaki zysk można odnieść, inwestując w obligacje skarbowe?

Zysk zależy od rodzaju obligacji.

To zależy od okresu, np. dla obligacji krótkoterminowych zysk będzie minimalny, albo nawet całkowicie zniwelowany przez inflację. Natomiast lokowanie pieniędzy na dłuższy czas sprawia, że warto zaznajomić się z możliwością inwestycji w obligacje indeksowane inflacją. Takie papiery wartościowe mogą zapewnić ci zysk nawet w przypadku, gdy wartość twoich oszczędności zacznie spadać, a co więcej wciąż dostarczać pewną sumę zysku.

Przykładowo obligacje mogą być dostępne na następujące okresy:

  • 3-miesięczne
  • 2-letnie
  • 3-letnie
  • 4-letnie
  • 6-letnie
  • 10-letnie
  • 12-letnie

Co to są obligacje firmowe/korporacyjne? Jakie jest ryzyko i jak możesz je kupić?

Jaki zysk możesz osiągnąć, inwestując w obligacje firmowe? Nawet 6% może być doskonałym wynikiem. Wiele zależy od sposobu inwestowania. Możesz położyć nacisk na jednej serii obligacji lub też na dywersyfikację portfela obligacyjnego. Oba sposoby mają swoje zalety i od ciebie zależy czy chcesz osiągnąć maksymalny zysk, czy może ograniczyć ryzyko. Podobnie jest z wyborem emitentów, liderzy są pewniejsi, jednak małe spółki mogą kosztem bezpieczeństwa zapewnić lepszą rentowność.

Z pewność będziesz zastanawiać się, gdzie kupić obligacje firmowe? Czytając dostępne źródła, możesz dowiedzieć się, że obligacje korporacyjne możesz nabyć w czasie emisji dla oferty publicznej lub prywatnej.

Emisja obligacji przez Ministerstwo Finansów.

Ministerstwo Finansów emituje obligacje skarbowe.
Źródło: www.obligacjeskarbowe.pl

Jeśli chodzi o emisję publiczną, to będzie ona propagowana za pomocą kampanii marketingowych na różnych portalach dotyczących finansów. Do tego celu używane będą prospekty emisyjne albo memorandum informacyjne.

W przypadku prywatnej oferty obligacji będzie ona kierowana ku konkretnym odbiorcom, a informacja o niej zostaje wyemitowana do ograniczonej liczby inwestorów. Domy maklerskie specjalizujące się w przeprowadzaniu takich ofert dysponują bazami potencjalnych inwestorów. Jeśli chcesz brać udział w prywatnej ofercie obligacji, powinieneś postarać się o rejestrację do tego rodzaju spisu.

Sytuacja danego państwa ma wpływ na emitowane obligacje.

Najpopularniejszym miejscem do zakupu obligacji jest rynek wtórny, gdzie można znaleźć wiele serii obligacji dla inwestorów indywidualnych. Posiadanie rachunku maklerskiego sprawia, że możesz zainwestować w obligacje firm, samorządów albo banków. Niestety ostatnie czasy naznaczone pandemią i konfliktem na wschodzie Europy wiążą się z koniecznością ponoszenia ryzyka. Emitent, który utracił swoją płynność, nie będzie w stanie wywiązywać się ze swoich zobowiązań, toteż może on postawić cię w obliczu ogromnej straty.

Czy warto inwestować w obligacje? To zależy.

Taka forma inwestowania z pewnością nie jest dla każdego. Jedni chcą osiągnąć szybki zysk, a drudzy wolą bardziej pewne i bezpieczne sposoby pomnażania środków. Weźmy jednak pod uwagę, że nie ma chyba idealnego sposobu na wzbogacenie się, a każdy człowiek musi odnaleźć własną drogę do realizacji zamierzonych celów.

Jakie zalety zazwyczaj cenią sobie zwolennicy obligacji?

Obligacje mają swoje zalety.

Osoby patrzące przychylnie na obligacje podkreślają łatwość ich zakupu. Tutaj w przeciwieństwie do zarabiania na giełdzie nie trzeba wybierać maklera, by móc korzystać z jego usług. Nie ma konieczności bycia specjalistą z dziedziny rynków. Ryzyko ponoszone przy inwestowaniu w obligacje nie jest wysokie, szczególnie gdy organem emitującym jest państwo. Wynika to z faktu, że bankructwo państwa jest raczej mało prawdopodobne (jednak nie jest niemożliwe). Emitent obligacji podaje oprocentowanie, dlatego łatwiej jest przewidzieć odniesiony w przyszłości zysk.

Co na temat obligacji mogą sądzić sceptycy?

Niestety, obligacje moją także i swoje wady.

Zdaniem niektórych inwestorów wadą obligacji jest możliwy niski zarobek. Z tego powodu wybierają oni bardziej ryzykowne sposoby na pomnożenie pieniędzy. Przykładowo może to być inwestowanie w spółki giełdowe. Inną wadą podawaną przez sceptyków jest problem z wcześniejszym wycofaniem się z obligacji. Na giełdzie łatwiej jest znaleźć kupca na sprzedawane akcje. Co więcej, w przypadku zamrożenia pieniędzy na kilka lat, nie można korzystać z nich do innych celów. Niestety, pieniądze nie znajdują się wtedy w obrocie i z tego powodu inwestorzy omijają szanse na zyskowne transakcje.

Czy powinieneś zainteresować się tematyką obligacji?

Z pewnością tak! Warto widzieć o istnieniu takiej formy oszczędzania lub ochrony kapitału przed inflacją. Przydatną wiedzą jest pewnością rozumienie sposobu, w jaki działa inwestowanie w obligacje.

Jeżeli należysz do osób, które przekładają bezpieczeństwo nad wysokość zysku, to oferta obligacji może być skierowana właśnie do ciebie. Podobnie, gdy twoja wiedza rynkowa jest niewielka, a jednak chciałbyś wejść w świat finansów.

W przypadku, gdy już nauczysz się więcej o inwestowaniu, rozsądniejszą możliwością wydaje się wejście na giełdę, by uzyskać większą stopę zwrotu.

Czy w takim razie obligacje należy pozostawić do dyspozycji osobom początkującym? Niekoniecznie, bo zaawansowani inwestorzy także mogą z nich korzystać i traktować je jako element zdywersyfikowanego portfela inwestycyjnego.

Kliknij by ocenić artykuł.
[Total: 0 Average: 0]