Przykład nieruchomości w jakie można zainwestować.

REIT – jak można zacząć inwestować w nieruchomości?

Jeśli nadal zastanawiasz się, gdzie ulokować zgromadzone oszczędności, to ciekawym wyjściem może być inwestycja w nieruchomości. Przykładowo inwestowanie w mieszkania na wynajem jest postrzegane jak jedna z najpopularniejszych metod na pomnożenie pieniędzy wśród osób dysponujących odpowiednio dużym kapitałem. Jednak jeśli wydaje ci się, że twoje środki są zbyt małe, byś mógł inwestować w nieruchomości, to prawdopodobnie nie masz racji. Taka forma inwestycji niewielkimi środkami jest może być możliwa dzięki funduszom typu REIT.

Co to jest REIT?

Jest to firma, która dysponuje sporą liczbą nieruchomości. Dochody firmy biorą się z ich wynajmowania. Do nich zaliczają się biura, mieszkania, magazyny, obiekty medyczne, centra danych, infrastruktura i hotele. Fundusze REIT w większości są nakierowane na konkretną właściwość i są stosunkowo korzystnie opodatkowane. Średnio ponad 80% zysków jest wypłacane w formie dywidend.

Inwestowanie w nieruchomości REIT.

Co ciekawe, inwestowanie w REIT może przebiegać w taki sam sposób jak w akcje typowych spółek giełdowych, ze względu na to, że REIT są notowane na giełdzie. Wkład finansowy w REIT przynosi dwa sposoby czerpania zysków. Możesz zarabiać na wzrostach cen funduszu, a także na regularnie wypłacanych dywidendach.

Zawsze możesz sprawdzić dane historyczne jednego z największych amerykańskich funduszy inwestycyjnych na rynku nieruchomości. Przykładowo American Tower zajmujący się działalnością w obszarze infrastruktury transmisji bezprzewodowej może pochwalić się następującymi wynikami:

Wykres wyników instytucji American Tower na przestrzeni lat.

Niektórzy traktują REIT jako alternatywę dla mieszkań przeznaczonych pod wynajem. Cóż, w przypadku REIT nie musisz zaprzątać sobie głowy najemcami, remontami, ubezpieczeniem, podatkami itp. Co pewnie będzie istotne dla wielu osób, nie ma tutaj konieczności inwestowania wysokiego poziomu kapitału. Do transakcji na akcjach REIT możesz podejść stopniowo, z początku inwestując niewiele, by regularnie pomnażać swój majątek, a przez to generować wyższe stopy zwrotu.

Czy warto inwestować w fundusze nieruchomości?

Patrząc z perspektywy rynku, możemy zauważyć, że wiele osób chciałby zainwestować w nieruchomości. Taka tendencja może wzrastać, szczególnie gdy wartość pieniądza maleje. Zainteresowani inwestycjami bądź poszukujący bezpiecznej przystani posiadacze gotówki zastanawiają się, czy ich środki są na tyle wystarczające, by zająć się nieruchomościami. Tutaj z pomocą przychodzą REIT, jako wygodna i stosunkowo bezpieczna opcja, pozwalająca na wkroczenie na rynek nieruchomości. Ta ciekawa forma inwestycji sprawia, że wystarczy kilkaset dolarów, aby otrzymać swoje udziały.

Polski rynek funduszy nieruchomości.

Na polskim rynku REIT uchodzi za młodą i mało znaną opcję, mogącą niekiedy powodować pewne obawy wśród inwestorów. Zupełnie niesłusznie. Owe fundusze mogą stać się ciekawą formą zarobku i szansą na rosnące zyski. Z tego powodu warto, aby przyjrzał się im dokładniej, zrozumiał ich działanie, a następnie, może nawet obrał je za dobry sposób na inwestycje.

Gdyby naszym zadaniem było stworzenie definicji do encyklopedii, to REIT moglibyśmy opisać jako fundusz inwestycyjny przeznaczony do lokowania pieniędzy na rynku nieruchomości. Spółki REIT są właścicielami lub też podmiotami uczestniczącymi w finansowaniu przynoszących dochód majątków. Fundusze inwestycyjne opierają się o ideę wspólnego inwestowania, co jest dobrą wiadomością szczególnie dla osób, które chciałyby inwestować w nieruchomości pomimo niewielkiego kapitału.

Skąd się wzięły REIT?

Fundusze inwestycyjne REIT narodziły się w USA w latach 60 ubiegłego wieku. Aktualnie można inwestować w nie w ponad 30 krajach świata. Inwestorzy docenili je ze względu na ich bezpieczeństwo, które bierze się z dywidend zabezpieczonych stałymi opłatami pobieranymi z czynszów. Dzięki znacznej prostocie fundusze REIT wyszły poza granice USA, do krajów takich jak Australia, Holandia oraz innych rejonów świata wyróżniających się rozwiniętą gospodarką.

Jakie można wyróżnić rodzaje funduszy REIT?

Jeśli zechcesz podzielić REIT na poszczególne typy, to nie będzie to szczególnie trudnym zadaniem. Takie fundusze można określić jako kapitałowe i hipoteczne. Poniżej prezentujemy krótki opis każdego z nich.

Kapitałowe.

Tego rodzaju fundusze zapewniają swoim inwestorom dostęp do aktywów, które często są poza ich zasięgiem finansowym. Firmy oferujące tego rodzaju możliwości mają wiele sektorów nieruchomości dzierżawionych najemcom. Mogą to być biura, duże centra handlu, kompleksy apartamentów, czy inne rodzaje dóbr. Akcjonariusze funduszy kapitałowych otrzymują swoje wynagrodzenie w formie dywidend.

Hipoteczne.

W tym przypadku finansowanie nieruchomości odbywa się dzięki zakupowi albo udzielaniu kredytów hipotecznych oraz papierów wartościowych o zabezpieczeniu hipotecznym. Dochody biorą się z odsetek od przeprowadzanych inwestycji.

Jak możesz zainwestować w REIT?

Decyzja o inwestycji w REIT nie jest jednoznaczna. Tak naprawdę wiele zależy od oczekiwań i możliwości finansowych inwestora. Jeśli zasoby Twoje finansowe nie są zbyt duże, warto wziąć pod uwagę, że REIT pozwala na inwestowanie nawet w przypadku posiadania kilkuset złotych. Nie musi to być kilkaset tysięcy tak jak w przypadku konieczności zakupu przykładowego mieszkania. Dlatego REIT zwykło się poddawać za propozycję dla inwestorów o mniejszej ilości zgromadzonego kapitału. Na dodatek doświadczeni gracze rynkowi z pewnością docenią fakt, że w REIT można inwestować z użyciem kontraktów CFD oraz dźwigni finansowej. Wadą tego rozwiązania są możliwe do poniesienia ogromne straty w przypadku niepowodzenia.

Kliknij by ocenić artykuł.
[Total: 0 Average: 0]