Sztabki złota

Wady i zalety inwestowania w złoto. Czy to się opłaca?

Wśród sporej grupy osób utarło się przekonanie, że złoto staje się najlepszą inwestycją w czasach kryzysu, bessy giełdowej, krachu na rynkach lub zagrożenia wybuchem zamieszek i wojny. Mimo to inna grupa osób uważa, że złoto to zwykły instrument finansowy, na którym można spekulować i zarabiać wskutek wahań cenowych.

Fizyczna postać złota.

Wiele razy przekraczało ono pułap 2000 dolarów na uncję, czyli zbliżało się do swojego rekordowego wyniku. Zresztą, jak można było z łatwością przewidzieć, pandemia odcisnęła także swoje piętno na rynkach finansowych, podobnie jak i konflikt zbrojny na Ukrainie. Cena złota znów zaczęła wzrastać względem wcześniejszych poziomów. Co prawda cena za uncję złota nie zawsze ma tendencję wzrostową. Stąd ważne jest, aby wybrać odpowiedni moment na inwestycje. Przykładowo przełom lat 2011 i 2012 nie był zbyt korzystny dla kupujących.

Jak cena złota kształtowała się w poszczególnych latach?

Wykres wartości złota.

Jakie masz możliwości zakupu złota?

Masz możliwość zakupu fizycznego złota.

Możesz zdecydować się na zakup fizycznego złota, np. monet.

Możesz zakupić akcje spółek zajmujących się wydobyciem złota.

Możesz zainwestować w akcje spółek giełdowych zajmujących się wydobyciem złota.

ETF to kolejna możliwość inwestowania w złoto.

Możesz także dokonywać transakcji na ETF odwzorowujących kurs złota.

Patrząc na nie bez zbędnych emocji i z pewnej perspektywy można odnaleźć nie tylko wady, ale i zalety każdego z wymienionych sposobów. Weź pod uwagę, że cena złota jest notowana na londyńskiej giełdzie w walucie USD.

Ikonka symbolizująca portfel inwestycyjny.

Budując zrównoważony portfel inwestycyjny, zauważ, że złoto z pewnością będzie stanowić jego istotną część. Eksperci nie są zgodni co do tego, jaki konkretny procent powinno mieć udział złoto w portfelu inwestycyjnym. Przyjmuje się, że kwota od 5% do 15% lub więcej, może być wartością optymalną. Wzrost cen złota jest według wielu opinii czynnikiem niwelującym wpływ spadków wartości cen akcji, a przez to zmniejszającym obsunięcie kapitału w kryzysowych momentach. Jednakże złoto nie jest jedynym kruszcem wartym inwestowania. Weź pod uwagę, że srebro, pallad i platyna są także kupowane celem inwestycji pieniędzy.

Złoto zdaniem inwestorów.

Osoby będące aktywnymi uczestnikami świata finansów najczęściej twierdzą, że złoto powinno zabezpieczać środki na czas wybuchu kryzysu lub załamania giełdowego. W przypadku prawidłowego funkcjonowania gospodarki powinno być traktowane bardziej jako sposób przechowywania pieniędzy z myślą o nadejściu trudnych czasów. Na ceny złota niepodważalny wpływ ma także inflacja oraz wysokość stóp procentowych.

Kiedy inwestować w złoty kruszec?

Naszym zdaniem szczególnie wtedy, gdy chcesz mieć coś w rodzaju polisy ubezpieczeniowej przed utratą wartości portfela inwestycyjnego. Takiej pewności nie zapewnią ci raczej żadne obligacje, lokaty, ani tym bardziej akcje spółek giełdowych. Taka defensywna postawa może pozwolić ci na przetrwanie załamania gospodarczego, upadku kraju lub banków. Złoto jest wymienialne w chyba w każdym zakątku świata. Co więcej, będąc posiadaczem fizycznej wersji kruszcu, możesz go przenosić, a przy tym pozostawać anonimowy.

Wadą fizycznej postaci złota jest konieczność poniesienia wysokiej marży zakupie. Z powodu kosztów złoto nie jest dobrym kandydatem dla inwestycji krótkoterminowych. Na dodatek musisz wziąć pod uwagę bezpieczne przechowywanie kruszcu. Powinien to być sejf albo skrytka depozytowa.

Zamiana pieniędzy na złoto nie jest zawsze dobrym wyjściem.

PKO BP i złoto inwestycyjne.

PKO BP opisuje możliwość inwestowania w złoto.
Źródło: www.pkobp.pl/klienci-indywidualni/inwestycje/zloto-inwestycyjne/sztabki-zlota

O ile chcesz chronić pieniądze przed inflacją, to zakup złota wydaje się rozsądny. Jednak chcąc uzyskać większą stopę zwrotu, złoto nie jest raczej dobrym wyjściem. Sam Warren Buffet twierdzi, że pieniędzmi należy obracać, a nie trzymać je w nieskończoność w kruszcach. Cóż, jest w tym nieco racji, ponieważ „kurzące się” półce sztabki złota nie generują żadnego znacznego zysku. Tylko przepływ pieniądza jest w stanie wygenerować dochód.

Mimo to, czy słyszałeś o tym, że złoto kiedyś zbankrutowało? No właśnie, o ile przykładowo emitent obligacji może upaść, a spółka giełdowa stracić na wartości, to złoto na przykład wciąż będzie stosowane w przemyśle.

Co, jeśli złoto jest niedowartościowane?

Będąc częścią machiny finansowej, musisz brać pod uwagę, że tak naprawdę ufasz państwu i systemu bankowemu. Wartość pieniądza jest umowna i nie ma pokrycia w złocie, jak było to kilkadziesiąt lat temu. Może zaskoczyć cię fakt, że gdybyśmy ruszyli tłumnie do banków po odbiór gotówki, to system finansowy po prostu by się załamał. A jeżeli stanie się tak w przypadku globalnego kryzysu? Wtedy złoto w ogromnym stopniu zyska na wartości.

Czy inwestowanie w złoto jest dobrym wyborem?

Może być to świetna możliwość w przypadku chęci ulokowania kapitału na dłuższy czas. Co więcej, wielu inwestorów uznaje je za doskonałą inwestycję. Nie dzieje się tak ze względu na oczekiwany zysk, ale bardziej za względu zabezpieczenia przed nagłymi problemami gospodarczymi i posiadania stabilnego elementu w portfelu inwestycyjnym.

W końcu nikt nie spodziewa się, kiedy dojdzie do wstrząsu na rynkach finansowych, kiedy wybuchnie wojna lub problem o globalnym zasięgu. W takich kryzysowych sytuacjach cena złota wystrzeliwuje mocno w górę, zastawiając za sobą słabnącą gotówkę.

Niestety, nie możemy odpowiedzieć na pytanie, czy obecnie inwestycja w złoto naprawdę się opłaca. Gospodarka to złożony mechanizm. Nie da się przewidzieć przyszłych cen złota, tak samo, jak nie można powiedzieć, jak na zmieni się sytuacja polityczna i gospodarcza na świecie w ciągu kilku lat.

Kliknij by ocenić artykuł.
[Total: 0 Average: 0]